Greater Cincinnati Aquarium Society
I am currently a member of the Greater Cincinnati Aquarium Society (GCAS). Our club is an all species club that has a Breeder Award Program (BAP) in which the members can participate. I initially had no interest in this program. My only focus was on cichlids from Lake Tanganyika. I eventually turned in a few Tanganyikan fish for BAP and have never looked back. As an all species club, there are 13 different categories in which members can participate. Listed below are a few of the ones I am currently participating in and the requirements in which I need to satisfy to achieve my goals. Each category has 3 levels of achievement. The part I find the most fascinating is this program encourages me to experience fish other than the ones endemic to Lake Tanganyika.
Cichlids
ADVANCED BREEDER AWARD - 9 distinct species, comprised of 5 mouthbrooders and 4 substrate spawners
SPECIALIST AWARD - 40 distinct species (at least 5 mouthbrooders and at least 4 substrate spawners)
MASTER SPECIALIST AWARD - 70 species (at least 5 mouthbrooders and at least 4 substrate spawners)
comprised of the following:
a) North & Central America - at least three different genera and at least five different species
b) South America - at least seven different genera and at least twelve different species
c) Africa
i) Lake Malawi - at least seven different genera and at least twelve different species
ii) Lake Tanganyika - at least seven different genera and at least twelve different species
iii) Lake Victoria - at least three different species
iv) All Other - at least three different genera and at least three different species
d) Breeder's Choice - twenty-three different species
Special Note: Any Cichlid species from Madagascar can be used as a replacement for any Cichlid species requirement.
SPECIALIST AWARD - 40 distinct species (at least 5 mouthbrooders and at least 4 substrate spawners)
MASTER SPECIALIST AWARD - 70 species (at least 5 mouthbrooders and at least 4 substrate spawners)
comprised of the following:
a) North & Central America - at least three different genera and at least five different species
b) South America - at least seven different genera and at least twelve different species
c) Africa
i) Lake Malawi - at least seven different genera and at least twelve different species
ii) Lake Tanganyika - at least seven different genera and at least twelve different species
iii) Lake Victoria - at least three different species
iv) All Other - at least three different genera and at least three different species
d) Breeder's Choice - twenty-three different species
Special Note: Any Cichlid species from Madagascar can be used as a replacement for any Cichlid species requirement.
Cichlids Turned In and Awards Achieved:
Green = Spawn, but not turned in.
ADVANCED BREEDER AWARD - Achieved 2009
SPECIALIST AWARD - Achieved 2010
Green = Spawn, but not turned in.
ADVANCED BREEDER AWARD - Achieved 2009
SPECIALIST AWARD - Achieved 2010
TANGANYIKANS
Altolamprologus calvus (Black) Altolamprologus calvus (Chaitika) Altolamprologus compressiceps (Gold Head) Altolamprologus compressiceps (Lufubu) Altolamprologus sp. compressiceps (Sumbu Dwarf) Callochromis melanostigma Callochromis stappersii (Kashenge Red) Chalinochromis brichardi Cyathopharynx foai (Kachese) Cyathopharynx foai (Moliro) Cyathopharynx foai (Sibwesa) Cyathopharynx furcifer (Zambia Blue Gold Head) Cyprichromis leptosoma (Utinta) Cyprichromis pavo (Chaitika) Cyprichromis sp. "Brilliant Jumbo" (Kitumba) Cyprichromis sp. "leptosoma Jumbo" (Tricolor) Cyprichromis microlepidotus (Bulu Point) Cyprichromis microlepidotus (Karilani) Cyprichromis microlepidotus (Kigoma) Cyprichromis microlepidotus (Kilila) Ectodus descampsi Enantiopus melanogenys (Ndole) Enantiopus sp. (kilesa) Eretmodus cyanostictus (Ikola Red) exLamprologus brevis exLamprologus caudopunctatus exLamprologus meleagris exLamprologus multifasciatus exLamprologus ocellatus (Gold) exLamprologus ornatipinnis exLamprologus similis exLamprologus speciosus Julidochromis marlieri (Gombe) Julidochromis transcriptus Julidochromis dickfeldi Julidochromis ornatus Julidochromis sp. regani "Kipili" Lepideolamprologus nkambae Lepideolamprologus hecqui (Isanga) Lepidiolamprologus elongatus "Tanzania" Neolamprologus buescheri "Zaire Gold" Neolamprologus helianthus Neolamprologus longicaudatus Neolamprologus obscurus Neolamprologus pulcher (Kambwimba) Neolamprologus signatus Neolamprologus tretocephalus Ophthalmotilapia boops (Nkondwe) Ophthalmotlapia nasuta "Mukosa" Ophthalmotilapia ventralis (Longola Sunflower) Ophthalmotilapia ventralis (Mpimbwe Silver Streak) Paracyprichromis brieni (Kisonso) Paracyprichromis nigripinnis (Neon Kapembwa) Tanganicodus irsacae (Moba) Telmatochromis dhonti Tropheus sp. "black" (Bulu Point) Tropheus sp. Ikola Tropheus moorii (Kasanga) Red Rainbow Xenotilapia bathyphilus (Isanga) Xenotilapia bathyphilus (Kekese) Xenotilapia flavipinnis "Crocodile Island" Xenotilapia nigrolabiata "Cherry Princess" Xenotilapia papilio "Tembwe Deux" Xenotilapia singularis "Ndole" Xenotilapia sp. "Papilio Sunflower" (Isanga) Xenotilapia spilopterus "Mabilibili" |
CENTRAL AMERICANS
Archocentrus multispinosus Cryptoheros cutteri Cryptoheros nigrofasciata (Pink) Cryptoheros sp. (honduras red point) Thorichthys maculipinnis MALAWI Aulonocara sp. "Stuartgranti Maleri" (Chipoka) Cynotilapia afra (Nkhata Bay) Dimidiochromis compressiceps Gephyrochromis moorii Labeotropheus trewavasae Labidochromis caeruleus Labidochromis sp. Hongi Metriaclima greshakei Otopharynx lithobates Otopharynx tetraspilus (Mloto Yellow Princess) Pseudotropheus saulosi Pseudotropheus socolofi Sciaenochromis fryeri |
VICTORIANS
Haplochromis sp. "Flameback" Haplochromis sp. "Ruby Green" Pundamilia nyererei Xystichromis phytophagus OTHER Haplochromis burtoni Pseudocrenilabrus multicolor victoriae Steatocranus casuarius SOUTH AMERICANS Geophagus brasiliensis Geophagus steindachneri "Red Hump" Nannacara anomala |
Livebearers
ADVANCED BREEDER AWARD - 8 distinct species
SPECIALIST AWARD - 21 distinct species
MASTER SPECIALIST AWARD - 31 species covering at least 15 genera with at least 20 Poeciliidae & at least 5 Goodeidae
SPECIALIST AWARD - 21 distinct species
MASTER SPECIALIST AWARD - 31 species covering at least 15 genera with at least 20 Poeciliidae & at least 5 Goodeidae
Livebearers Turned In and Awards Achieved:
ADVANCED BREEDER AWARD - Achieved 2010
SPECIALIST BREEDER AWARD - Achieved 2013
ADVANCED BREEDER AWARD - Achieved 2010
SPECIALIST BREEDER AWARD - Achieved 2013
POECILLIDAE
Brachyrhaphis roseni Girardinus rivasi Girardinus metallicus Xiphophorus alvarezi Xiphophorus hellerii Xiphophorus maculatus Xiphophorus mayae "Panzos-Guatemala" Xiphophorus variatus Xiphophorus sphenops |
POECILLIDAE
Poecilia chica Poecilia gilli Poecilia orri Poecilia reticulata Poecilia wingei Poeciliopsis gracilis Limia tridens "Las Salinas" Phallichthys fairweatheri Xiphophorus evelynae |
GOODEIDAE
Ameca splendens Chapalichthys paradalis Characodon lateralis (Guadalupe Aguilera) Goodea gracilis Ilyodon furcidens Ilyodon whitei "Rio Huamita" Skiffia multipunctata Xenotoca eiseni Xenotoca variata Zoogoneticus quitzoensis |
Catfish
ADVANCED BREEDER AWARD - 5 distinct species
SPECIALIST AWARD - 10 distinct species
MASTER SPECIALIST AWARD - 15 species covering at least 6 genera
SPECIALIST AWARD - 10 distinct species
MASTER SPECIALIST AWARD - 15 species covering at least 6 genera
Catfish Turned In and Awards Achieved:
ORDER SILURIFORMES
Ancistrus cf. Cirrhosus (Albino) |
ORDER SILURIFORMES
|
ORDER SILURIFORMES
|